Uniwersytet Wrocławski

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Dyskusja wokół książki „Narracje o miastach podzielonych w Europie Środkowej” w Słubicach

Dyskusja wokół książki „Narracje o miastach podzielonych w Europie Środkowej” w Słubicach

zdjecie_8vgtap.jpg

7 czerwca 2023 r. w Bibliotece Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się dyskusja wokół książki „Narracje o miastach podzielonych w Europie Środkowej” (Warszawa: Scholar 2022).  Spotkanie zorganizowały Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (ZIP) oraz Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Dyskusję z udziałem mieszkańców i mieszkanek Słubic i Frankfurtu nad Odrą oraz autorek - Kamilli Dolińskiej i Elżbiety Opiłowskiej - moderowała Dagmara Jajeśniak-Quast, Dyrektorka ZIP. 

 

Podczas spotkania rozważaliśmy m.in., dlaczego warto prowadzić badania regionalne i lokalne w obliczu dynamicznych zmian geopolitycznych, jaka była motywacja do realizacji projektu badawczego oraz co kryje się za wyborem miast podzielonych na polsko-niemieckiej i polsko-czeskiej granicy. Uczestnicy spotkania chcieli także poznać realizację badań terenowych „od kuchni”, a więc dowiedzieć się, jak rekrutowałyśmy uczestników fokusowych wywiadów grupowych, jakie krytyczne głosy pojawiły się w zidentyfikowanych narracjach oraz jaką rolę język odgrywa dla współpracy transgranicznej.

 

Bardzo dziękujemy Organizatorom i Publiczności za inspirujące spotkanie!