Uniwersytet Wrocławski

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > SocjoPercepcja vol. 30 | O granicach pograniczach i ich (nie)przekraczaniu…

SocjoPercepcja vol. 30 | O granicach pograniczach i ich (nie)przekraczaniu…

W ramach cyklu SocjoPercepcja, który od kilku lat realizowany jest przez wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, 18 stycznia 2023 roku we wrocławskiej klubokawiarni Recepcja odbyło się współorganizowane przez nas spotkanie SocjoPercepcja vol. 30 | O granicach, pograniczach i ich (nie)przekraczaniu… W dyskusji prowadzonej przez kierowniczkę OBROPu, dr hab. prof. UWr Elżbietę Opiłowską wzięły udział Ewa Pluta (dziennikarka, autorka książki “Rubież. Reportaż wędrowny”) oraz członkini naszego zespołu, dr hab. Kamilla Dolińska. 


20230118_190630_kop_fe6nbk.jpg

Celem spotkania była dyskusja nad dynamiką zmian zachodzących na obszarach pogranicznych z perspektywy ich mieszkańców – tych, którzy doświadczają i (nie)przekraczają granic(e). Okazją do tego były dwa projekty, uwieńczone publikacjami. Pierwszy skupiał się na granicy wschodniej Polski – „rubieży Unii Europejskiej” – która jest bohaterką książki Ewy Pluty. Reporterka przemierzyła setki kilometrów, by porozmawiać z mieszkańcami pogranicza - rolniczką z Sankur, batiuszką z Mostowlan, wróżką z Opaki Dużej czy emerytowaną nauczycielką z Chomontowiec.  Celem drugiego – naukowego projektu "(De/Re)Konstruowanie granic — narracje i imaginacje o miastach podzielonych w Europie Środkowej w perspektywie porównawczej" – było zebranie narracji o granicy Polski z Niemcami i Czechami oraz poszukiwanie odpowiedzi, czym ona jest dla mieszkańców miast podzielonych, jakie znaczenie ma dla nich jej (nie)przekraczanie. 


Podczas dyskusji skonfrontowane zostały ze sobą nie tylko dwie perspektywy – reporterska i naukowa, ale również dwie zupełnie różne granice – zachodnia i południową granica Polski – wewnętrzna granica strefy Schengen oraz pilnie strzeżona zewnętrzna granica Unii Europejskiej.


20230118_180206_kop_enzrgp.jpg20230118_190552_kop_dr2rte.png