Uniwersytet Wrocławski

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Zapraszamy na szósty wykład z cyklu "Border Realities"

Zapraszamy na szósty wykład z cyklu "Border Realities"

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego i University of the Greater Region Center for Border Studies (Uniwersytet Luksemburski) serdecznie zapraszają na szósty wykład z cyklu „Border Realities: Transformation of the border and new conceptual challenges”


poniedziałek, 25 stycznia 2023, godz. 16.00-17.30 - Online (Zoom)

 wykład w jęz. angielskim

 Rejestracja: https://bit.ly/3H2Uh8B

 

Dorte Jagetic Andersen (Center for Border Region Studies/Uniwersytet Południowej Danii)

Poster_Dorte-Jagetic-Andersen_84m4tn.jpg

Przemiany i rezyliencja społeczności na pograniczach europejskich

 

Pogranicza to specyficzne obszary, na których społeczności musiały znaleźć kreatywne sposoby funkcjonowania w ramach struktur państwowych i ich przemian. Biorąc pod uwagę ostatnie tendencje w Europie związane z odchodzeniem od scenariuszy otwartych granic w kierunku ich sekurytyzacji i nierozwiązanych konfliktów politycznych, pytania dotyczące tego, jak pogranicza radzą sobie z transformacją, stają się bardzo aktualne. Wykład ten konceptualizuje przemiany z perspektywy analizy rezyliencji mieszkańców trzech europejskich pograniczy. Aby zrozumieć reakcje na przemiany na pograniczu, zwrócona zostanie uwaga na wiele sposobów nadawania sensu życiu, które jest „warte przeżycia”. Problematyzując rezyliencję, wykład stawia proste pytania o to, co jest potrzebne ludziom i społecznościom, by osiągnąć "wystarczająco dobre życie".


 Dorte-Jagetic-Andersen_farbeJPG_8s9y3t.jpg

Prof. Dorte Jagetic Andersen jest pracownikiem naukowym w Centre for Border Region Studies na Uniwersytecie Południowej Danii. Jej główne zainteresowania badawcze dotyczą kształtowania się tożsamości na obszarach, na które wpływ mają geopolityczne granice. Jest autorką wielu publikacji i wniosła znaczący wkład teoretyczny w rozwój studiów nad granicami i pograniczami.

 

Kontakt: 

Sylwia Zawadzka sylwia.zawadzka@uwr.edu.pl

 

Więcej informacji:

http://obrop.uni.wroc.pl/Border-RealitiesPlakat do pobrania: 

Poster_Dorte-Jagetic-Andersen.pdf